Zdrowie

Aminokwasy dla sportówów, czyli BCAA, EAA oraz L-Glutamina

Aminokwasy stanowią niezbędny element suplementacji sportowej. To właśnie przede wszystkim takie odżywki, jak EAA czy też popularne BCAA w decydującej mierze odpowiadają za ochronę naszych mięśni przed procesami katabolicznymi. Oprócz tego, odżywki na bazie aminokwasów stanowią również niezwykle istotny składnik w zakresie wspomagania procesów regeneracji potreningowej.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że na rynku istnieje wiele różnych preparatów zawierających aminokwasy. Jakie są ich cechy i czym różnią się one pomiędzy sobą? Postarajmy się nieco przybliżyć tę kwestię.

Aminokwasy dla sportowców

1. BCAA

BCAA, czyli inaczej Aminokwasy o Łańcuchach Rozgałęzionych to nie tylko najbardziej popularna ale również najważniejsza odżywka o działaniu przeciwkatabolicznym. BCAA to kombinacja trzech najważniejszych aminokwasów egzogennych, a mianowicie L-Leucyny, L-Waliny oraz L-Izoleucyny. Standardowym wariantem obecności każdego z tych aminokwasów w BCAA jest schemat 2:1:1, jednak na rynku znajdziemy również BCAA w proporcji 4:1:1 a nawet 8:1:1

2. EEA

EEA, czyli Esential Amino Acids, to odżywki, w których skład wchodzą wszystkie najważniejsze aminokwasy egzogenne. Oprócz więc BCAA(Leucyna, Walina, Izoleucyna), w składzie EAA znajdziemy takę między innymi lizynę, metioninę, fenyloalaninę, treoninę oraz tryptofan. EAA odznaczają się oczywiście bardziej kompleksowym działaniem, niż ma to miejsce w przypadku BCAA. Z drugiej jednak strony, podaż trzech kluczowych aminokwasów egzogennych(Leucyny, Waliny, Izoleucyny) jest w przypadku EAA zdecydowanie niższa, niż ma to miejsce w przypadku odżywek typu BCAA.

3. L-Glutamina

L-Glutamina to substancja bardzo często dodawana do odżywek typu BCAA lub EAA. Warto jednak pamiętać, że L-Glutamina może być również z powodzeniem stosowana odmiennie. Ten aminokwas również wykazuje silne właściwości antykataboliczne. Oprócz tego, L-Glutamina wpływa dodatnio na czynność układu immunologicznego a stosowana w większych dawkach wykazuje również dość silne działanie anaboliczne.