Ciekawostki

Czy warto kupić jacht?

Wiele osób porównuje zakup jachtu do zakupu samochodu, lecz nie zdaje sobie sprawy, jak wielka jest między tym różnica. Samochód używamy praktycznie codziennie, nie dopasowujemy go do jazdy po mieście, na trasie czy po wsi. Istnieją oczywiście kryteria, którymi trzeba się kierować, jednakże przy wyborze jachtu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Poza tym na rynku obecnie znajduje się ogromna ilość aut, a jachtów jest znacznie mniej.

Zakup jachtu bezsprzecznie wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję. Na samym początku powinniśmy podjąć decyzję o tym, gdzie dokładnie chcemy pływać. Pamiętajmy, że zakup jednostki pływaj, to nie koniec naszych wydatków. Jest ich znacznie więcej niż może się wydawać, dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć naszą decyzję i stwierdzić czy w ogóle stać nas na taki wydatek. Jachtu przecież nie postawimy sobie jak auto pod blokiem na parkingu. Musimy więc mieć całoroczne miejsce postojowe, gdzie w bezpiecznym otoczeniu nasza łódź będzie sobie czekała na sezon. Do tego dochodzą opłaty portowe, ubezpieczenie oraz konserwacja.

Jeśli jednak podejmiemy już decyzję o zakupie, to warto najpierw wyczarterować wypatrzoną łódź, aby ją przetestować i wyłapać wszystkie mankamenty. Sporo też zależy od naszych priorytetów i możliwości. Jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia, a chcemy pływać sami, to nasze plany może zniweczyć brak odpowiednich uprawnień. Bez patentu możemy pływać jachtem do 7,5 metra. Jeśli zdobędziemy patent żeglarza, to długość ta wzrasta do 8,5 metra, a sternik może zarządzać łodzią do 12m długości kadłuba. Odpowiednie pozwolenia są koniecznie, jeśli mamy zamiar uskuteczniać np. rejsy po Bałtyku. Warto więc mieć świadomość tego, że bez odpowiednich uprawnień nie możemy sobie pozwolić na każdy rodzaj jachtu.