Ciekawostki

Czym się różni projektant wnętrz od dekoratora?

Jednym z podstawowych błędów osób chcących skorzystać z usług specjalisty od wnętrz, nie dostrzegają w ogóle różnicy między projektantem/architektem a dekoratorem. Wydawać się może, ze różnica jest subtelna, lecz okazuje się, że to dosyć istotna kwestia. Ten pierwszy rozpoczyna swoje działania zupełnie od zera. Tworzy funkcjonalną oraz komfortową przestrzeń do życia dla swoich klientów – właściwie rozplanować pomieszczenia, oświetlenie oraz instalacje.

Projektanci muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, skończyć specjalne szkoły lub kury, dlatego możemy mieć pewność, że posiadają oni odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Znajomość rynku oraz nowoczesnych rozwiązań jest niezwykle ważnym atutem, dzięki czemu są w stanie tworzyć oryginalne oraz ponadczasowe projekty. Dekorator natomiast zajmuje się już końcowym etapem prac, w którym skupia się na meblach, kolorystyce oraz dodatkach. Dekorator może skończyć kursy z tym związane, ale nie musi. Ludzie kierują się swoim poczuciem smaku – co absolutnie nie musi obniżać ich znaczenia.

Najlepiej jest korzystać z usług sprawdzonego projektanta z polecenia znajomych lub rodziny. Nie zawsze jedynak mamy ten komfort i musimy sobie poradzić innymi sposobami. Niestety, opinie w internecie nie zawsze są prawdziwe i łatwo jest paść ofiarą oszustwa. Wpisując w przeglądarkę np. hasło projektowanie wnętrz Bydgoszcz, warto zajrzeć na strony wyświetlonych specjalistów, aby przejrzeć ich wcześniejsze projekty. Jeśli nie posiadają ich na stronie, lepiej jest trzymać się od nich z daleka – strona internetowa i portfolio dla takich firm, to obecnie podstawowa wizytówka. W ten sposób będziemy mogli zweryfikować ich styl i ogólne podejście do pracy. Jest to zbyt ważna decyzja, aby podejmować ją pochopnie.