Technologie

Ile kosztuje projekt domu?

Stworzenie projektu domu to niełatwe zadanie, a projektanci wysoko cenią swoje umiejętności. Cena projektu zależy od metrażu, podpiwniczenia, poddasza, ilości pięter oraz źródła – w zależności od tego, czy kupujemy gotowy projekt w internecie, czy planujemy osobistą współpracę z biurem projektowym. Na jaki wydatek powinniśmy się przygotować oraz na czym będzie polegała praca z projektantem?

 

Projekty z internetu

W sieci można znaleźć mnóstwo stron, oferujących gotowe projekty domów. Wybór jest niezwykle szeroki. Za parterowy dom z garażem o metrażu 97 metrów kwadratowych możemy zapłacić już 2790 zł, piętrowy dom o powierzchni 154 metrów kwadratowych – 2990 złotych. Cena wydaje się niezwykle korzystna. Należy jednak podkreślić, że kupując gotowy projekt musimy znaleźć taki, w którym podoba nam się wszystko – rozkład pokoi, zagospodarowanie pomieszczeń, wymiary, rodzaj stropu itd. Portale oferują konsultacje z projektantem online, w czasie których możemy dokonać niewielkich zmian. Nie należy jednak liczyć na to, że będzie to kontakt wystarczający do satysfakcjonującego zakończenia sprawy.

Biuro projektowe

Jeśli nie znaleźliśmy w internecie projektu, który w stu procentach odpowiadałby naszym oczekiwaniom, powinniśmy udać się do biura. Miasta, posiadające czołowe w kraju biura, oferujące Projekty domów KrakówBielsko czy Warszawa, proponują szeroki wachlarz usług projektowych. Opierają się na stworzeniu domu od zera lub oferują niewielkie poprawki do istniejących już szkiców. Często wystarczy przyjść w odpowiednim dla siebie momencie, zdarza się jednak, że powinniśmy umówić się telefonicznie. Przygotujmy ze sobą własne pomysły, rozrysowane chociażby na kartce A3, lub jeśli inspirujemy się projektem z internetu – gotowe wydruki. Cena projektu zależy od posiadanych danych początkowych, metrażu, ilości pomieszczeń itd. Umowna cena za przygotowanie projektu domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia, poddasza mieszkalnego i garażu, o powierzchni 120 metrów kwadratowych, zaczyna się od 5 tysięcy złotych. Z kolei projekt domu piętrowego, z garażem, o łącznej powierzchni użytkowej 240 metrów kwadratowych, może kosztować nawet 9 tysięcy. Projektanci w czasie pierwszej rozmowy, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, wycenią z góry przewidywane koszty. Podany kosztorys oprócz podstawowego szkicu zawiera też projekty wodno-kanalizacyjne, grzewcze i sieci elektrycznej. Pracownicy biura projektowego często pomagają klientom w wypełnieniu dokumentacji, potrzebnej do złożenia w urzędzie, a nawet sami zdobywają pozwolenia. To rozwiązanie niezwykle wygodne, choć także włączane w zarys kosztów.