Bez kategorii Ciekawostki Edukacja

Mamy czas na wszystko… prócz tego co najważniejsze

O tym, że rozwój technologiczny zmienia ludzkie życie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W jednych aspektach na lepsze, w innych niekoniecznie. Napisano i powiedziano na ten temat wiele. Niestety okazało się, iż zmienia je także w sposób, którego na ogół nie dostrzegamy, chociaż ze społecznego punktu widzenia może mieć on większe konsekwencje niż wszystkie inne razem wzięte.

Upowszechnienie się urządzeń mobilnych połączone z szybkim rozwojem mediów społecznościowych (i połączonym z nim pogłębiającym się uzależnieniem setek milionów ludzi na całym świecie, przedkładających życie wirtualne nad to, które toczy się dookoła nich) doprowadziło do niepokojącego rozluźniania więzi międzyludzkich. Zaczynamy stawać się coraz bardziej obojętni na to, co dzieje się dookoła Nas, zastępując potrzebę utrzymywania systematycznych kontaktów z otoczeniem jej skondensowanym odpowiednikiem, jakim stają się social media. Korzystanie z nich, z perspektywy wielu, jest znacznie praktyczniejsze, ponieważ w odróżnieniu od klasycznego spotkania zalogowanie się do jednego z tego typu serwisów umożliwia szybkie zdobycie wiedzy na temat tego, co wydarzyło się w życiu znajomych. Jeden rzut oka na stronę internetową pozwala zapoznać się z tym gdzie byli, co im się podoba, jaką ideę wspierają, czy czego nie mają zamiaru robić w najbliższym czasie. To kuszący,  zarazem zgubny substytut pielęgnowania relacji międzyludzkich.

Paradoksalnie internet zbliżając ludzi żyjących tysiące kilometrów od siebie oddala tych, którzy funkcjonują obok siebie – znajomych, sąsiadów, a nawet członków rodzin. Coraz częściej znajdujemy czas na wszystko oprócz spędzania czasu z bliskimi Nam osobami. Znajdujemy chwilę, aby polubić zdjęcie, czy komentarz dalszego znajomego, ale często brakuje jej na zamienienie kilku słów z ludźmi, z którymi mieszkamy pod jednym dachem. Mamy czas na wszystko, prócz tego co jest w życiu najważniejsze. Zapominamy przy tym, że czas w końcu się skończy…