Zdrowie

Mity na temat botoksu

Zastanawiasz się nad zabiegiem botoks Świecie, ale odstraszają cię internetowe “fakty”. Nie martw się, zaraz raz na zawsze wszystko wyjaśnimy.

Czy botoks jest szkodliwy? – Nie, botoks podawany w odpowiednich ilościach przez wykwalifikowanych lekarzy jest nieszkodliwy. Botoks jest stosowany w medycynie od lat 70 XX wieku, a w medycynie estetycznej od ponad 20 lat. Na początku był wykorzystywany do leczenia zeza u dzieci, następnie zaczęto go wykorzystywać w celach leczenia migreny oraz nadpotliwości, aby następnie został wykorzystywany w celach estetycznym dzięki swoim efektom w rozluźnianiu mięśni mimicznych twarzy. Najprawdopodobniej mit o szkodliwości botoksu wywodzi się od tanich zabiegów wykonywanych przez niedoświadczone osoby. W takim przypadku każda czynność jest niebezpieczna.

Kolejnym mitem jest przekonanie o tym, że botoks wypełnia zmarszczki. Otóż nie, botoks działa na zasadzie zahamowania uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego za przekaz impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami, co powoduje wyłączenie lub ograniczenie pracy mięśni twarzy, aby zapobiec marszczeniu się skóry. Ten mit najprawdopodobniej powstał z pomylenia botoksu z kwasem hialuronowym, który rzeczywiście działa na takiej zasadzie.

Po botoksie twarz wygląda jak maska – brak mimiki twarzy. Taki efekt niestety można uzyskać po podaniu zbyt dużej dawki, co zwykle jest spowodowane tym, że postanowimy nie przepłacać i udamy się na zabieg do nieodpowiedniej osoby. Jednak jeśli zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego lekarza, to nie ma możliwości, aby uzyskać efekt maski ze względu na odpowiednie dobranie ilości preparatu oraz podanie go w odpowiednich mięśniach twarzy.

Kolejnym mitem jest przeświadczenie, że jeśli zdecydujesz się na botoks, to jesteś na niego skazany do końca życia. Otóż nieprawda. Efekty botoksu przestają działać po około 4-6 miesiącach, a twarz powraca do swojego oryginalnego stanu, aby dalej zachować młodzieńczy wygląd, należy powtórzyć zabieg, ale nie jest to konieczne, ponieważ w każdej chwili można z tego zrezygnować.

Botoks jest dla osób starszych. Nic bardziej mylnego. Botoks działa na zasadzie rozluźnieniu skóry, co ma za zadanie zapobiegać powstawaniu zmarszczek, więc nie za bardzo pomoże na starszej twarzy, na której zmarszczki już dawno powstały.