Edukacja

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Ludzie gromadzili zapasy od zarania dziejów. Stanowiły zabezpieczenie na cięższe czasy lub w przypadku wystąpienia nieprzewidywalnych okoliczności. Ten trend utrzymał się po dziś dzień, na przestrzeni tysiącleci zmieniała się jedynie forma zabezpieczenia, którą dzisiaj są przede wszystkim pieniądze. Wiele osób ma jednak problemy z pomnażaniem oszczędności, a wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu zarobków przeciętnego obywatela. Co robić, aby być w stanie skutecznie gromadzić oszczędności, nawet mając niewielkie dochody?

Dla współczesnego Polaka oszczędzanie ma prawdopodobnie większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Niewydolny system publicznej opieki zdrowotnej oraz chylący się nieuchronnie ku upadkowi system powszechnych ubezpieczeń emerytalnych zmusza świadomych obywateli do odkładania jeszcze większych kwot – teraz nie chodzi już tylko o gromadzenie kapitału „na czarną godzinę”, ale także zapewnienie sobie środków do życia po ustaniu aktywności zawodowej oraz gwarancję szybkiego dostępu do opieki medycznej. Można więc bez wielkiej przesady stwierdzić, że w krajowych realiach oszczędzanie staje się powoli sprawą życia i śmierci…

Co możemy i powinniśmy robić, aby być w stanie efektywnie gromadzić środki na starość? Podstawową kwestią jest ograniczanie zbędnych wydatków, których – wbrew pozorom – sporo można znaleźć nawet w przypadku relatywnie niezamożnych gospodarstw. Wszelkiej maści „okazje”, codziennie spotykane w supermarketach i centrach handlowych nierzadko skłaniają Nas do zakupu rzeczy, których niekoniecznie potrzebujemy. Najczęściej zostajemy „złapani” na produkty za niewielkie – kilka-kilkanaście złotych utwierdza klienta w przekonaniu, że warto nabyć przedmiot, w końcu to tylko parę złotych, a zawsze może się przydać. Sęk w tym, że z reguły albo się nie przydaje, albo – najczęściej w przypadku żywności – zmuszamy się do zjedzenia czegoś, czego normalnie byśmy nie kupili. Jeżeli sumiennie wynotujemy wszystkie tego typu sytuacje kwota, którą moglibyśmy w ten sposób zaoszczędzić może Nas zaskoczyć… Podobnie jest z nabywaniem zbędnych gadżetów, kupowanych ze względu na modę lub z potrzeby chwili. Co smutne w taki „szał zakupów” zdecydowanie częściej od ludzi zamożnych wpadają osoby w trudnej sytuacji finansowej… Być może okaże się również, że lepiej zamienić abonament na pre-paid, a do codziennego użytku wystarczy internet „z telefonu”, a nie od wyspecjalizowanego dostawcy – podobnych oszczędności znajdziemy bardzo wiele, dlatego powinniśmy starannie przeanalizować listę opłat i zakupów z całego miesiąca (a nawet więcej).

Innym ważnym zagadnieniem, pomagającym zarazem w ułatwieniu realizowania pierwszego, jest zdecydowanie o odkładaniu do przysłowiowej „skarpety” określonej kwoty pieniędzy każdego miesiąca i bezwzględne przestrzeganie tak wprowadzonej reguły. Jej wysokość powinniśmy dostosować do swoich możliwości – może to być 100, 200, 500, czy 2000 zł, zależnie od tego ile będziemy w stanie przeznaczyć na ten cel. Najważniejsza w tym przypadku nie jest konkretna liczba, ale konsekwencja w działaniu – bez względu na „wykonanie budżetu” (pomijając naturalnie sytuacje ekstremalne, jak utrata zdrowia, czy inne wyjątkowe okoliczności) musimy ściśle przestrzegać postanowienia, unikając wszelkich pokus.

Stosując się do opisanych powyżej, prostych wskazówek z biegiem miesięcy i lat będziemy w stanie zgromadzić kapitał, który pomoże Nam nie tylko w zapewnieniu sobie normalnego funkcjonowania po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale także będzie cennym zabezpieczeniem na wypadek sytuacji losowych, których w życiu przecież nie brakuje. Dzięki powyższemu, biorąc los w swoje ręce, będziemy mogli spokojniej spoglądać w przyszłość.