Bez kategorii Ciekawostki

Powody powstawania chorób skórnych oraz ich objawy

Jednymi z najczęstszych psich dolegliwości są choroby skóry. Na szczęście dzięki wyraźnie widocznym objawom, możemy szybko zacząć je leczyć. Przyczyn chorób skórnych jest wiele. Przede wszystkim wpływ na ich powstawanie ma wiek i rasa psa. Środowisko, w którym przebywa, codzienna higiena, aktywność fizyczna oraz żywność, którą spożywa również mają znaczenie i mogą być powodem rozwoju chorób. Mimo zmian widocznych gołym okiem, właściciele często je przeoczają. Dowiadują się o nich dopiero podczas wizyty pupila w salonie groomerskim, na przykład u groomera w Chełmnie lub w gabinecie weterynaryjnym.

Najczęściej występujące objawy

Zignorowanie nawet najmniejszych zmian w wyglądzie naszego pupila może doprowadzić do pogorszenia stanu jego zdrowia, dlatego bardzo ważne jest to, aby reagować jak najszybciej. Objawy, które najczęściej występują u psów z chorobami skóry to:
– wzmożone drapanie,
– zaczerwienienia,
– wygryzanie i wylizywanie skóry,
– nieprzyjemny zapach,
– strupy i krostki,
– łysienie.

Z jakich przyczyn mogą wynikać choroby skóry?

Najczęściej choroby skóry są spowodowane:
– alergiami,
– wahaniem gospodarki hormonalnej,
– niedoborami żywieniowymi i utratą wody z organizmu,
– bakteriami, grzybami, wirusami,
– pasożytami,
– spadkiem odporności.

Należy pamiętać, że niektóre z psów posiadają predyspozycje rasowe, które mają ogromny wpływ na pojawiające się choroby. Na przykład rasy takie jak: golden retriever, chow chow, shar pei, West highland white terier, czy labrador mają skłonności do atopii. Wybierając psa, przyszli właściciele powinni wiedzieć o tym, że niektóre z ras są bardziej narażone na rozwój chorób.

Tagi