Ciekawostki

W jaki sposób wybierać okna przy wykończeniu domu?

Stolarka okienno – drzwiowa to jeden z najbardziej kosztownych elementów wykończeniowych budynku. Wybór odpowiednich okien to również konieczność dobrania odpowiednich modeli i przede wszystkich podjęcia decyzji, z jakiego materiału wybierzemy okna. Na rynku dostępne są okna drewniane, PCV oraz aluminiowe. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, które trzeba dobrze przeanalizować przed podjęciem decyzji zakupowej. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę, że przy samej instalacji jest znacznie więcej pracy – znacznie prostszy jest montaż ogrodzeń Bydgoszcz.

Najwięcej sprzedaje się okien z PCV. Są najtańsze, a jednocześnie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dostępne w wielu kolorach i modelach pozwalają dobrać odpowiednie okna do każdego wnętrza. Ich wadą jest nadmierna szczelność oraz brak możliwości naprawienia uszkodzenia okna. Decyzje o zakupie okien PCV trzeba dokładnie przemyśleć zwłaszcza wtedy kiedy montujemy w domu kominek. Zbytnia szczelność pomieszczenia może być bowiem przyczyną słabego wypalania się drewna w kominku.

Okna drewniane, stanowią obecnie około 15% całego rynku okien. Uważane za luksusowe, wymagają troskliwej pielęgnacji. Jeśli jednak jest ona odpowiednia, mogą służyć nawet 90 lat. Łatwo też naprawić wszelkie uszkodzenia i rysy. Do wnętrz stylowych, wykonanych ze smakiem, w których znajdować będą się drewniane wykończenia, okna powinny również być wykonane z drewna aby ładnie się komponowały.

Okna aluminiowe, są trwałe, ale mogą z czasem nieco rdzewieć. Regularne mycie może jednak zapobiec uszkodzeniom. Okna aluminiowo – drewniane, droższe o około 25% od PCV są trwałe jak drewniane i wyjątkowo ciepłe. Nie wymagają też malowania, a w odróżnieniu do okien w całości drewnianych nie wypaczają się wskutek wilgoci i warunków atmosferycznych.

Okna z kompozytu poliestrowo –szklanego. Najmniej popularne w Polsce, dość drogie, ale o niespotykanych właściwościach. Profile nie odkształcają się pod wpływem ani niskiej, ani wysokiej temperatury. Ich podwyższona odporność na uderzenia i zgniecenia sprawia że są niezwykle trwałe i mogą być wykorzystywane do przeszkleń dużych powierzchni. Odporne na czynniki atmosferyczne i chemiczne mają jeszcze jedną przewagę nad pozostałymi typami okien – są znacznie cieplejsze. Ich wadą jest konieczność zamawiania okien bezpośrednio u producentów oraz małe możliwości wzornicze.