Ciekawostki

Wskazówki dotyczące jazdy zimą

Zima jest zawsze najbardziej niebezpiecznym czasem na drogach. Przy ograniczonej widoczności i często ekstremalnych warunkach – bezpieczna jazda zimą wymaga dodatkowej uwagi kierowcy. Biorąc pod uwagę łagodny klimat ostatnimi czasy, wielu z nas ma bardzo małe doświadczenie w radzeniu sobie w złych warunkach pogodowych, takich jak śnieg. Zastanów się, jak niekorzystna pogoda wpływa na Twoją jazdę. Takie rozważania są pierwszym krokiem do bezpiecznej jazdy zimą. Sprawdź: Prawo jazdy Bydgoszcz

Zimowa jazda samochodem może być tym trudniejsza, że ​​zmiana pogody stwarza różne zagrożenia w różnych częściach kraju. Podczas jazdy na długim dystansie spotkasz wiele różnych warunków pogodowych i drogowych. Niezbędne jest przygotowanie się do radzenia sobie ze scenariuszami jazdy w złych warunkach zimowych, bez względu na to, jakie są.

Podczas jazdy zimą należy się spodziewać ograniczonej widoczności. Gdy zima się zbliża, nie zapomnij sprawdzić świateł, zarówno przednich, jak i tylnych. Ważne jest, aby upewnić się, że pojazd jest widoczny nawet w ciemniejszych warunkach.

Jeśli zauważysz, że twoje reflektory mają parę w swoim wnętrzu lub zaczynają żółknąć – prawdopodobnie nadszedł czas, aby je wymienić. W trosce o bezpieczeństwo powinieneś rozwiązać ten problem, zanim warunki zimowe staną się zbyt ekstremalne.

Sprawdź swoje opony
Zapewnienie, że Twoje opony są w najlepszym stanie, jest niezbędne do bezpiecznej jazdy. Ważne jest, aby opony spełniały minimalną dozwoloną głębokość gwintu wynoszącą 1,6 mm. Jest to jednak minimum. Pamiętaj, aby zmienić opony, zanim zużyją się do tego stopnia. Niezwykle ważne jest również sprawdzenie, czy w oponach panuje ciśnienie określone przez producenta samochodu. Niedopompowane opony mogą prowadzić samochód do nieprzewidywalnego zachowania.

Zimą droga hamowania jest znacznie dłuższa niż w normalnych warunkach. Zostaw więc więcej miejsca niż zwykle między sobą a innymi pojazdami na drogach.