Zdrowie

Zapobieganie rakowi stało się trochę łatwiejsze

Oficjalną wiadomością pod koniec 2016 roku była zmiana w zaleceniu szczepienia przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego), polegająca na zmniejszeniu zalecanej liczby dawek z trzech do zaledwie dwóch dla dziewcząt i chłopców, którzy rozpoczynają serię w wieku od 9 do 14 lat.

To nowe zalecenie ogranicza liczbę wymaganych dawek szczepionki, ale nadal jest skuteczne w zapobieganiu zakażeniom HPV i chorobom związanym z HPV, w tym nowotworom. Oznacza to mniej wizyt dla chłopców i dziewcząt oraz mniej szczepionek przechowywanych przez pracowników służby zdrowia.

Sprawdź: Szczepienia Covid

To ekscytująca wiadomość z wielu powodów. Po pierwsze, dwie dawki szczepionki przeciwko wirusowi HPV wymagają mniejszej liczby wizyt u lekarza w celu pełnego zaszczepienia. Dla dzieci i młodzieży mniej czasu spędzonego w gabinetach lekarskich i poczekalniach jest zawsze bonusem.

Drugim powodem, dla którego możemy być podekscytowani, jest to, że wszystko, co możemy zrobić, aby ułatwić przestrzeganie zaleceń dotyczących szczepień przeciwko HPV, oznacza mniejszą liczbę przypadków m.in. raka szyjki macicy,  raka jamy ustnej i gardła, odbytu w przyszłości.

Jeszcze jednym powodem do ekscytacji jest to, że zrobiono już wielkie postępy w zwiększaniu liczby chłopców i dziewcząt, którzy otrzymali co najmniej jedną lub dwie dawki szczepionki przeciwko HPV.

Jak zawsze, profilaktyka działa najlepiej, gdy poważnie ją praktykujemy.